«ҰҒОО» ЖШС мейіргер ісінің мамандары онкологиялық ауруларымен ауыратын пациенттерге күтім көрсетудің өзекті мәселелерідегі мейіргерлік зерттеулер сипатталған ғылыми мақалаларды зерделеуді жалғастыруда.

2023 жылғы 31 наурызда мейіргер ісі мамандарының журнал клубының кезекті отырысы өтті.

Журнал клубының мақсаты - дәлелді мейіргерлік  тәжірибені дамыту және ілгерілету үшін ғылыми зерттеулердің нәтижелерін зерттеу және талқылау форумы болу.

Журнал клубының отырысында «Мейіргердің онкологиялық науқастарға күтім жасаудағы қолдау рөлін қабылдауы: сапалы зерттеу» Mostafa Bafandeh Zendeh, Masumeh Hemmati Maslakpak,  and  Madineh Jasemi, 2021) тақырыбы бойынша ғылыми басылым қаралды.

Отырыс топтық жұмыс түрінде өткізілді, онда қатысушылар мақала бөлімдерінің құрылымын, мазмұнын, қолданылуын талқылады және зерттеу нәтижелерінде эмоционалды қолдау көрсетудің, қарым-қатынас арқылы пациентпен достық қарым-қатынас орнатудың өзіндік тәжірибесімен салыстырды.

Зерттеу нәтижелеріне сәйкес психологиялық қолдау, пациенттерді оқытумен ақпараттық қорғау және пациенттің өзіндік тиімділігі онкологиялық науқастарды қолдауға мейіргерлердің  күш-жігері анықталды және ұсынылды.

Сонымен қатар, Журнал клубының отырысында «ҰҒОО» ЖШС мейіргер ісінің басшыларының 2023 жылғы 7-8-9 ақпанда өткен «Қазақстан Республикасында дәлелді мейіргер ісін қолдау үшін ынтымақтастықты дамыту»  дөңгелек үстеліне қатысуы туралы ақпарат берілді.

Дөңгелек үстел Acceled («Қазақстанның жоғары білім беру жүйесінде магистратура және PhD докторантура деңгейінде мейіргер ісін жетілдіру») жобасының бір бөлігі, ол Erasmus + арқылы ЕО қаржыландырады,  мейіргер  саласындағы жоғары білімнің әлеуетін арттыру және реформалау үшін инновациялық жобаларды іске асырады.

Дөңгелек үстелдің негізгі мақсаты - JBI ұйымдарына қосылу туралы пікірталасты бастау (JBI туралы толығырақ https://jbi.global), Қазақстан Республикасында орталық ашудың өзектілігі мен артықшылықтарын атап өту. Сонымен қатар, ашық ғылым мәселесін көтеріп, Қазақстан Республикасында мейіргерлік ғылымды дамыту үшін бірыңғай репозиторий құруды қолдау.

Іс-шараның ұйымдастырушылар Астана медицина университеті жобасының Ұлттық үйлестірушісінің қолдауымен Қарағанды медицина университеті мен JAMK қолданбалы ғылымдар университеті.

Журнал клубының келесі отырысында ғылыми мақаланы талқылау жоспарлануда, онда онкологиялық ауруларымен ауыратын науқастарға күтім жасау және оларға көмек көрсету бойынша мейіргерлік араласулар зерттеледі.

журн клуб 2

общее журн клуб 3